tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Gra im w duszy

 
Interregionalny zespół folklorystyczny OldNova nawiązuje w swej stylistyce m.in. do bogatej tradycji regionu opoczyńskiego. Nie bez powodu, bowiem jeden z jego członków, mieszkający w Bielinach Opoczyńskich (w pobliskiej gminie Gielniów) Michał Stropa, wychował się właśnie na opoczyńskich oberkach





Kapela OldNova to interregionalny zespół folklorystyczny łączący w swojej twórczości autentyczny folklor kilku regionów Polski, z których pochodzą muzycy ? w tym regionu opoczyńskiego. Najprawdopodobniej w maju będzie reprezentował m.in. region opoczyński na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia ? Nowa Tradycja 2013, jednym z najbardziej prestiżowych festiwali folkowych w Polsce. Grupa zgłosiła się do konkursu z próbką swojej twórczości i czeka na decyzję o kwalifikacji. Zespół, będący kapelą reprezentacyjną Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Bieliny "Odnowa", pracuje obecnie nad projektem płyty promującej stowarzyszenie. Zarejestrowany zostanie na niej głównie folklor wywodzący się z regionu opoczyńskiego. Muzycy sporo też koncertują ? obecnie w Bydgoszczy oraz na terenie województwa kujawsko?pomorskiego. 25 maja, będzie można usłyszeć ich na żywo w Bielinach, na Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Stowarzyszenie "Odnowa". W najbliższych dniach nagrania kapeli w odsłonie serbskiej będzie można usłyszeć na folkowej liście przebojów radia RDN ? Nowy Sącz.
Zespół składa się z pięciorga młodych muzyków reprezentujących pięć różnorodnych pod względem stylistycznym regionów Polski ? opoczyńskie, nowosądecczyznę, Lubelszczyznę, regiony łowicki i kujawski. Tworzą go Marta Poradowska z Frycowej w powiecie nowosądeckim (skrzypce, wokal), Weronika Mońka z Łowicza (skrzypce), Mateusz Szwankowski z Bydgoszczy (klarnet), Miłosz Madejski z Lublina (kontrabas) oraz Michał Stropa z Bielin Opoczyńskich (akordeon). Kapela powstała na bazie trwającego od 2010 roku wspólnego muzykowania przyjaciół, studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Muzycy, mocno zakorzenieni w kulturze swoich rodzimych regionów, połączyli różnorodne style w jednym brzmieniu. ? Były to pierwsze momenty, w których mieliśmy okazję obserwować efekt zderzania się ze sobą muzyki wywodzącej się z tak bardzo odmiennych od siebie regionów Polski. Inne melodie, tańce, obrzędy, a jednocześnie cechy wspólne, które mieliśmy okazję odkrywać, były dla nas motywacją do tego, żeby pójść dalej, wyciągnąć wnioski z obserwacji i stworzyć nowy styl, wypracować nowe brzmienie i pokazać tę znaną powszechnie muzykę w zupełnie nowej odsłonie ? mówi Michał Stropa, reprezentujący w kapeli region opoczyński.
Zgodnie z założeniami twórczość kapeli OldNova ma być wyrazem głębokiego uznania dla folkloru polskiego, jego różnorodności oraz towarzyszących mu emocji. Jej stylistyka sięga jednak głębiej. W improwizowanych partiach instrumentalno?wokalnych można odnaleźć elementy folkloru serbskiego, rumuńskiego, muzyki cygańskiej, a także żydowskiej. Idea zespołu, promująca autentyczne wykonania muzyki folk, jest opozycją dla przestylizowanych wydań muzyki ludowej, które w ocenie członków zespołu upraszczają ją i sprowadzają na niższy poziom wykonawczy. ? Odrzucamy przestylizowane formy i propagujemy opozycyjną improwizację i swobodę wykonawczą, folgowanie prostym i czystym emocjom. Na próżno szukać więc u nas porządku, odgórnie narzuconej hierarchii wartości. Nasza muzyka rodzi się i rozwija razem z nami ? mówią młodzi artyści.
Członkowie grupy to profesjonalni muzycy, którzy od najmłodszych lat edukują się muzycznie, realizują swoje pasje poprzez działalność w orkiestrach, zespołach muzycznych, koncertują w kraju i zagranicą i zdobywają główne nagrody w prestiżowych konkursach i festiwalach. Warto przybliżyć ich sylwetki.
Michał Stropa rozpoczął edukację muzyczną w wieku 6 lat w klasie fortepianu, a także akordeonu. Wtedy też rozpoczął się okres trwającej po dziś dzień fascynacji folklorem, głównie regionu opoczyńskiego i przysuskiego. Rozwijała się ona równolegle z klasyczną edukacją kontynuowaną w klasie organów Łukasza Kadłubowskiego w Salezjańskiej Ogólnopolskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku, ukończonej z wyróżnieniem. Brał udział w wielu konkursach mistrzowskich, podczas których doskonalił swoją grę pod okiem wybitnych wirtuozów. Obecnie jest studentem klasy organów dr. hab. Radosława Marca oraz prof. Piotr Grajtera, a także klasy klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz.
Michał w swojej działalności propaguje muzykę folklorystyczną regionu Opoczna na festiwalach w kraju i za granicą. Badał on zresztą i notował muzykę tego regionu, a także swoistą szkołę gry, wypracowaną na tym terenie. Współpracuje przy realizacji projektów z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej. Koncertuje jako solista i kameralista. Jest również jednym z założycieli i pomysłodawców projektu OldNova.
Marta Poradowska pochodzi z Nowego Sącza, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec. Obecnie studiuje skrzypce w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Brała udział w mistrzowskich kursach muzycznych w Gorlicach i w Nowym Sączu. Przez 12 lat była związana z zespołem regionalnym "Nawojowiacy", z którym występowała na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, a także nagrywała płyty. Współpracowała też z "Sądeczanami", "Piecuchami", "Podegrodziem", "Niskowiokami" i zespołem polonijnym "Dolina". Wielokrotnie brała udział w ogólnopolskich konkursach muzyk, instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych "Druzbacka", zdobywając liczne nagrody w kategorii instrumentalistów. W 2013 roku brała udział w nagraniach do spektaklu "Smok wawelski. Inna historia".
Weronika Mońka to łowiczanka. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie w klasie skrzypiec prof. Małgorzaty Zalewskiej. Obecnie studiuje w klasie prof. Vadima Brodskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wielokrotnie brała udział w kursach interpretacji muzyki solowej i kameralnej oraz w kursach mistrzowskich. Głównym wątkiem w jej rozwoju artystycznym była muzyka ludowa. Weronika grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat. Pierwsze kroki jako skrzypaczka stawiała w Łowickiej Orkiestrze Kameralnej. Od najmłodszych lat grała w wielu zespołach ludowych działających na terenie Łowicza i okolic. Najdłużej związana jest z Młodzieżową Kapelą Ziemi Łowickiej i Zespołem Ludowym "Koderki" działającym przy Łowickim Ośrodku Kultury. Dużo koncertowała i z powodzeniem brała udział w festiwalach w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody, również z rodzinną kapelą ludową. Brała udział w sesjach nagraniowych, była też uczestniczką Międzynarodowego Projektu Kultur "Crosspoint". W 2007 roku otrzymała specjalną nagrodę marszałka województwa łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.
Miłosz Madejski pochodzi z Lublina, gdzie ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a później również w kasie kontrabasu. Obecnie studiuje kontrabas na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W wieku 4 lat trafił do Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej im. Wandy Kaniorowej w Lublinie (tancerz, potem kontrabasista), z którym w ciągu 15 lat wystąpił na wielu koncertach w kraju i za granicą. Od 8 lat jest też kontrabasistą i menedżerem lubelskiego zespołu klezmerskiego "Di Kuzine" (ponad 300 koncertów w kraju i za granicą, szereg nagrań dla radia, telewizji, nagrań studyjnych, udział w filmie "W cieniu"). W latach 2005?2008 był pianistą jazzowej grupy Szeligowski Brass Band z Lublina, z którym zagrał kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą i z którym uczestniczył w szeregu nagrań studyjnych. W 2011 roku współpracował z Teatrem Muzycznym w Lublinie (jako kontrabasista przy realizacji przedstawień operowych i operetkowych). W 2012 roku związany był z dwoma orkiestrami uniwersyteckimi w Lyonie we Francji. Obecnie muzykę klasyczną gra w Europie razem z projektem The City Colours. To również prawnik. Interesuje się lotnictwem i koleją.
Mateusz Szwankowski pochodzi z Bydgoszczy, gdzie ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina, a obecnie studiuje w Akademii Muzycznej. Podczas swojej edukacji współpracował z profesjonalnymi zespołami orkiestrowymi, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Polskiej, Orkiestrą XXI wieku. Brał udział w kursach mistrzowskich wybitnych klarnecistów. Brał udział w wielu konkursach, m.in. w konkursie klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, w Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie, w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych "Etiuda 2011" (laureat) oraz w Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach.
Próbkę muzyki kapeli OldNova można znaleźć w Internecie ? na YouTube oraz na Facebooku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (820) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »