tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Gospodynie z gminy Drzewica doKoła!

 
Zakończyliśmy opisywanie historii KGW z gmin Opoczno, Sławno i Białaczów. Przyszła kolej na Drzewicę. Panie, podobnie jak ich poprzedniczki, z entuzjazmem podeszły do naszej inicjatywy



Gospodynie z gminy Drzewica podczas spotkania organizacyjnego


We wtorek, 5 listopada, w UGiM w Drzewicy miałam spotkanie z przewodniczącymi KGW z terenu gminy. Jego celem było zapoznanie pań z ideą cyklu oraz nawiązanie współpracy. Jak zadeklarowały, chętnie opowiedzą o historii poszczególnych kół. Miłośników artykułów o KGW czeka zatem kolejnych pięć opowieści o KGW w Idzikowicach?Brzuzie, Radzicach, Strzyżowie, Trzebinie i Żardkach.
Wraz z przewodniczącymi i członkiniami sięgniemy do najdawniejszych źródeł wspominając o pierwszych przewodniczących. Gospodynie opowiedzą nam o tym, w jaki sposób kultywują regionalne tradycje oraz w których przeglądach i konkursach reprezentują swoje środowisko. Dowiemy się, jakie są plany na najbliższy czas, a panie pochwalą się swoimi największymi sukcesami. Jak zawsze, wszystko zostanie okraszone zdjęciami.
Panie z KGW w gminie Drzewica, choć nie jest ich wiele porównując z imponującą liczbą członkiń KGW z dotychczas omawianych gmin, do tej pory wiele osiągnęły, a historia poszczególnych kół jest naprawdę bogata i warta uwagi.
Działania KGW na terenie gminy Drzewica rozpoczęły się przeszło czterdzieści lat temu. Pieczę nad KGW sprawowały wówczas kółka rolnicze. Od początku istnienia, członkinie KGW organizowały regularne spotkania o ściśle określonym programie. Panie widywały się na różnorakich imprezach w domach lub remizach i już wtedy wykazywały potrzebę społecznego działania i wspólnego spędzania czasu, kultywując regionalne tradycje.
Najwcześniej powstałe koło zaczęło funkcjonować w latach 70. w Radzicach Dużych, najmłodszą grupą są zaś gospodynie z Żardek, które podjęły decyzję o działalności w 2010 roku. Od początku członkinie aktywnie uczestniczyły w życiu kulturalnym i społecznym regionu. Kobiety chętnie spotykały się ze sobą, by wspólnie rozwiązywać swoje problemy oraz starały się, aby ich działalność została dostrzeżona w środowisku wiejskim. Podejmowały wiele ciekawych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. Upowszechniały wiedzę, organizując kursy gotowania, pieczenia oraz kroju i szycia, prowadziły wypożyczalnię naczyń.
W okresie żniwnym organizowały czas dzieciom rolników poprzez zakładanie dziecińców, spełniających funkcję dzisiejszych przedszkoli. W długie jesienne i zimowe wieczory, członkinie koła spotykały się, by wspólnie drzeć pierze, czytać książki, uczestniczyć w warsztatach czy organizować spotkania okolicznościowe. Razem sprowadzały i chowały kurczęta oraz brały udział w integracyjnych wycieczkach. Z biegiem czasu zawiązywały się kolejne KGW, które zrzeszały coraz większe grono członkiń. Przedsięwzięcia te prowadzone są w ramach współpracy z samorządem gminnym, instytucjami kulturalnymi z GOK na czele, ochotniczymi strażami pożarnymi, Urzędem Marszałkowskim, który systematycznie zaprasza gospodynie z gminy Drzewica na różnorakie szkolenia, LGD "Nad Drzewiczką" oraz z łódzkim centrum promocji i rozwoju inicjatyw obywatelskich "Opus".
Do tej pory, dzięki pozyskanym funduszom oraz w dużej mierze dzięki aktywności i zaangażowaniu gospodyń, udało się uruchomić dla nich świetlice wiejskie w Strzyżowie, Żardkach i Radzicach, które stanowią kluczowe miejsca spotkań KGW. Dzięki temu gospodynie mają swoje "drugie domy", w których tworzą, rozmawiają i przygotowują się do różnych przedsięwzięć.
Obecnie wszystkie koła aktywnie uczestniczą w życiu społecznym całego regionu. Pielęgnują i kultywują tradycję i zwyczaje regionalne. Biorą udział w wielu uroczystościach gminnych i parafialnych, przeglądach śpiewaczych, konkursach kulinarnych, pokazach rękodzieła ludowego i okolicznościowych spotkaniach. Są współorganizatorkami wielu imprez lokalnych, do których zaliczają m. in. tłusty czwartek, wieczór sobótkowy, dożynki gminne, andrzejki, spotkania opłatkowe, bale karnawałowe, dzień kobiet, święto pieczonego ziemniaka, kuligi, spływy kajakowe, wycieczki integracyjno?krajoznawcze oraz wystawy stołów wigilijnych. Przygotowują także smaczne potrawy staropolskie i programy artystyczne. Wśród członkiń KGW z terenu gminy dostrzega się talenty muzyczne, uzdolnione twórczynie ludowe, świetne kucharki, a także poetki i autorki scenariuszy do popisów artystycznych.
Panie wywiązały się ze wszystkich przewidzianych dotychczas na bieżący rok przedsięwzięć. Za swoje działania otrzymały wiele dyplomów i odznaczeń. Jak widać, gospodynie z gminy Drzewica do tej pory wiele osiągnęły, a historia poszczególnych KGW jest bogata i warta uwagi. O tym, w jaki sposób gosposie kultywują regionalne tradycje, jak na przełomie lat kształtowała się ich historia, czym zajmowały się dawniej, a jak spędzają wspólnie czas dzisiaj, napiszemy w kolejnych artykułach. Za tydzień gospodynie z Idzikowic?Brzuzy. Zapraszamy do lektury!


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (855) z dnia 29 Listopada 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »