tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Gospodynie doKoła!

 
Działania Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Opoczno rozpoczęły się pół wieku temu. Na początku nie miały ściśle określonego programu i nie były ujęte w ramy organizacyjne. Panie nie spotykały się regularnie na imprezach, jednak już wtedy wykazywały potrzebę społecznego działania i wspólnego spędzania czasu, kultywując regionalne tradycje






Najwcześniej powstałe koła w gminie, których działalność została zapisana na kartach historii, zaczęły funkcjonować w Bielowicach, Bukowcu Opoczyńskim, Kraśnicy, Modrzewiu, Sitowej i Wygnanowie. Przeglądając pierwszą kronikę najważniejszych wydarzeń MDK z 1983 roku, za czasów dyrektora Mieczysława Badury, dostrzegamy że już wówczas gospodynie aktywnie uczestniczyły w życiu kulturalnym i społecznym regionu. Np. podczas ówczesnego święta plonów, panie z KGW z Sitowej wykonały główny wieniec dożynkowy oraz przygotowały część artystyczną.
W 1997 roku nastąpiła reaktywacja obchodzonych za dawnych czasów kusoków, zabawy inaugurującej najkrótszy tydzień karnawału. Ówczesny dyrektor Tadeusz Głogowski, pracownicy MDK, panie z KGW oraz zaproszeni goście tańcem i śpiewami, przy stole zastawionym regionalnymi potrawami w kawiarni MDK, pożegnali karnawał. Pierwsze kusoki były kameralną imprezą, na którą zostało zaproszonych około stu gości. Dziś, po piętnastu latach, ta kolejnych kusokach bawi się do pięciuset osób.
Konkretne kroki w sprawie pewnego skanalizowania aktywności gospodyń wiejskich podjęto dopiero 14 marca 2003 roku, gdy dyrektorką MDK została Irena Białas. Dostrzeżono wtedy chęć gminnych gospodyń do społecznego działania, integracji i nawiązywania do tradycji regionu. Wówczas w MDK odbyło się zebranie wyborcze, które poprowadziła przewodnicząca zarządu KGW powiatu opoczyńskiego Teresa Gwiazda. Podczas tego spotkania, pierwsza przewodnicząca zarządu gminnego KGW Rozalia Adach sama zrezygnowała z pełnienia tej funkcji. Wybrano jej następczynię, Annę Orłowską. Wraz z przewodniczącą w skład zarządu weszły: wiceprzewodnicząca Bogumiła Kaśkiewicz z Bukowca Opoczyńskiego, skarbniczka Maria Kaśkiewicz z Bukowca Opoczyńskiego, sekretarz Marianna Rzepka z Bielowic oraz członkinie: Bożena Fura z Kraśnicy, Natalia Ślęzak z Wygnanowa i Zofia Pacan z Bielowic.
Podczas pierwszego spotkania, podjęto decyzję o wznowieniu działalności KGW na terenie gminy, pojawił się też plan organizowania cyklicznych imprez z udziałem gospodyń. Pół roku później, 28 września, odbyło się gminne święto plonów w Mroczkowie Gościnnym, podczas którego zorganizowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Pierwszym zwycięstwem tej rangi mogło poszczycić się sołectwo Kraśnica. Od tego czasu to przedsięwzięcie wpisało się w kanon corocznych imprez organizowanych na terenie naszej gminy.
W 2004 roku kusoki stały się już dużą, medialną imprezą. Odbyły się łącznie z podsumowaniem roku społeczno?gospodarczego w ZSS nr 1. Na zwiększenie rangi tego przedsięwzięcia, niewątpliwie miało wspływ powołanie nowych kół. Przez pierwsze lata imprezę uświetniały panie z pięciu grup. W 2004 roku istniało ich już dwanaście: KGW w Bielowicach, Brzustówku, Bukowcu Opoczyńskim, Dzielnej, Kraśnicy, Kraszkowie, Mroczkowie Gościnny, Modrzewiu, Ostrowie, Różannie, Sitowej i Wygnanowie. W tym też roku zostało podpisane porozumienie o współpracę pomiędzy MDK, a KGW.
Obecnie, na terenie gminy istnieją dwadzieścia trzy koła, do których należy przeszło dwieście pięćdziesiąt kobiet. Funkcję przewodniczącej zarządu gminnego pełni od 2003 roku Anna Orłowska z Kraśnicy, która do tej pory za wkład pracy i aktywność w kultywowaniu tradycji regionu była wielokrotnie nagradzana i odznaczana ? otrzymała m.in. odznakę ?Zasłużony dla kultury polskiej? oraz ?Order serca matkom wsi?. Stanowisko zastępczyni piastuje Alicja Stępniak z Sołka, skarbniczką jest Emilia Wijata z Woli Załężnej, sekretarzem Maria Jędrzejczyk z Ostrowa, członkiniami zarządu są natomiast: Ewa Wojtun z Bukowca Opoczyńskiego, Bogusława Madej z Klin, Rozalia Furczyńska z Januszewic oraz Marianna Rzepka z Bielowic.
Do tej pory, dzięki pozyskanym funduszom oraz w dużej mierze dzięki aktywności i zaangażowaniu gospodyń, udało się uruchomić na terenie gminy osiemnaście świetlic wiejskich ? kluczowych miejsc spotkań KGW. W gminie Opoczno prężnie działają także cztery zespoły śpiewacze: ?Bukowianki?, ?Kraśniczanki?, ?Sitowianki? i ?Wolowianki?, których instruktorką jest Kamila Biniek?Kaczorowska. Formacje odnoszą sukcesy podczas licznych konkursów i przeglądów. Są chlubą gminy nie tylko w regionie ? swoim śpiewem uświetniają wiele uroczystości, często rangi wojewódzkiej, czy krajowej. Do opczyńskich kół, poza gospodyniami utalentowanymi muzycznie, należą także twórczynie ludowe, które podczas organizowanych w placówkach oświatowych warsztatów ludowych, przekazują najmłodszym pokoleniom swoje mistrzostwo.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (799) z dnia 2 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »