tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

  Europejski Dzień Języków z niespodzianką

 
Od dziesięciu lat 26 września jest Europejskim Dniem Języków. Promując ideę tego święta ? popularyzację nauki języków obcych ? Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy kolejny już raz zorganizował szkolne uroczystości EDJ. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosił uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II


Obchody składały się z kilku etapów. Pierwszym był konkurs na plakat promujący naukę języków obcych. Drugim turniej wiedzy o Unii Europejskiej oraz dyktando z języka angielskiego i niemieckiego zorganizowane 26 września.
Główna uroczystość międzyszkolna, połączona z rozstrzygnięciem konkursów, odbyła się 30 września w sali gimnastycznej ZSP. Przygotowany przez licealistów montaż słowno?muzyczny pt. ?Warto uczyć się języków obcych? został zapoczątkowany hymnem Unii Europejskiej, ?Odą do radości?. Artyści zaprezentowali scenki ukazujące sytuacje z życia codziennego, w których przydaje się znajomość języków obcych. W humorystyczny sposób pokazali również, do czego może prowadzić brak takiej znajomości.
Publiczność obejrzała występy promujące różne style i języki w muzyce europejskiej. Wysłuchała lirycznego utworu angielskiego w interpretacji Pauliny Wołynkiewicz z klasy IIIR, żywiołowej piosenki zespołu ?Enej? w języku słoweńskim, którą fantastycznie wykonał nauczyciel Andrzej Król wraz ze swoim zespołem, oraz utworu ?z piekła rodem? niemieckiego zespołu ?Rammstein?. Piosenkę zaprezentowali Andrzej Hernik i Ernest Balasiński, uczniowie o wielu talentach, którzy pokazali, że potrafią wykonywać nie tylko muzykę ?ciężką?, ale też rapować.
Duże wrażenie zrobiły na widzach popisy taneczne: walc angielski perfekcyjnie wykonany przez Natalię Pomykałę z kl. IIIP i Roberta Szcześniaka z kl. IIZ, oraz hiszpański taniec pasodoble, który zaprezentowały Natalia Pomykała, Sylwia Wąsik, Marcelina Drab i Alina Pomykała (kl. IIIP). Warto zaznaczyć, że w przygotowaniu tancerzy do występu pomogła Alina Szymańska z Ośrodka Kultury Gminy i Miasta. Przedstawiciele wszystkich klas biorących udział w akademii mieli także okazję zakasać rękawy i wykonać potrawy według przepisu w języku niemieckim.
Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników wszystkich konkursów zorganizowanych w ramach obchodów. Laureaci odebrali dyplomy, nagrody oraz gratulacje od dyrektorki ZSP Moniki Machuli.
Konkurs na plakat wśród gimnazjalistów wygrała Karolina Szpinek (kl. IIb). Drugie miejsce zajęła Emilia Pomykała (I d), trzecie Izabela Walasik (IIIe) oraz Kinga Czarnecka (Id). Wyróżnienia otrzymały Joanna Słodkowska, Michalina Nowakowska (obie IIb) oraz Izabela Pawul (Ie). W grupie uczniów ZSP pierwsze miejsce przypadło w udziale Aleksandrze Plucie i Katarzynie Zawadzak (IPR), drugie Krzysztofowi Tyce (IIT inf.), trzecie Paulinie Czpak i Karolinie Stobienieckiej (I PR).
W konkursie wiedzy o Unii Europejskiej w gronie gimnazjalistów zwyciężyła Magdalena Gmaj (IIId). Drugie miejsce zajął Wiktor Kowal (IIIe), trzecie Bartłomiej Jędrzejczak (IIIc). Wśród uczniów ZSP najlepsza okazała się Aleksandra Głowacka (IIIR). Laureatem drugiego miejsca został Patryk Lewandowski (IIP), trzeciego Mariusz Lach (IPR).
Dyktando z języka angielskiego w kategorii gimnazjum najlepiej napisał Marcin Kuchenbecker (IIc). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Więckowska (IIe), trzecie Izabela Walasik (IIIe). W grupie z ZSP zwyciężył Patryk Lewandowski (IIp) przed Ernestem Balasińskim (IVT) i Mariuszem Lachem (IPR).
Z kolei w dyktandzie z języka niemieckiego dla uczniów ZSP pierwsze miejsce zajął Krzysztof Jaciubek, drugie Piotr Klimek, trzecie Konrad Sobolewski (wszyscy IIIT) i Żaneta Struzik (IIP).
Po uhonorowaniu laureatów nastąpiła ostatnia część uroczystości, którą były życzenia i prezent muzyczny z okazji Dnia Chłopaka. W konkursach przygotowanych przez żeńską część klasy IIIP brała udział płeć brzydsza. Nauczyciele i uczniowie udowodnili, że razem potrafią bawić się naprawdę dobrze.
Obchody EDJ zorganizowała Anna Niemczyk?Więckowska wraz z Anną Reszką i Iloną Długosz oraz Andrzejem Królem.

* * *
Impreza promująca naukę języków obcych właśnie w dziesiątą rocznicę ustanowienia EDJ miała duże znaczenie jeszcze z jednego powodu. Drzewickie obchody zbiegły się w czasie z konferencją ?Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie?. Zjazd w ramach polskiej prezydencji w UE odbywał się w gmachu starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego od 28 do 29 września. Przedstawiciele ZSP w Drzewicy zostali zaproszeni do Warszawy jako laureaci programu i certyfikatu European Language Label.
? Konferencja dotyczyła roli języków w przygotowaniu obywateli do funkcjonowania w wielojęzycznej i wielokulturowej Europie ? relacjonuje jej uczestniczka, Anna Niemczyk?Więckowska. ? Wśród uczestników byli minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, reprezentanci instytucji Unii Europejskiej i Rady Europy, liczni eksperci z państw członkowskich UE oraz koordynatorzy European Language Label. Podczas sesji jednej z pięciu grup dyskusyjnych pracowaliśmy nad wnioskami i rekomendacjami do tzw. Warszawskiej Deklaracji Językowej, która została przyjęta 29 września i będzie dyskutowana podczas spotkania ministrów edukacji państw członkowskich Unii, planowanego na listopad. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Jako jedyna szkoła z powiatu mogliśmy brać udział w tak ważnym przedsięwzięciu i mieć swój wkład w decydowaniu o miejscu języków w edukacji.
? Nauczyciele języków, ale też uczący się, już dziś powinni zwrócić uwagę na fakt, że znajomość jednego języka obcego może wkrótce okazać się niewystarczająca ? dodaje Anna Niemczyk?Więckowska. ? Po drugie, należy położyć nacisk na kształcenie językowe na rzecz mobilności, czyli przygotowania do edukacji i pracy poza granicami kraju. Po trzecie wreszcie, trzeba ukierunkować nauczanie na języki zawodowe.
ZSP w Drzewicy jest placówką, która powyższe priorytety językowe realizuje od kilku lat. Naucza języka angielskiego i niemieckiego policjantów. Prowadzi nauczanie języków zawodowych w technikum informatycznym i technikum rachunkowości (angielski) oraz w technikum logistycznym (niemiecki). Elementy języków zawodowych takich grup jak fryzjerzy, piekarze czy budowlańcy realizowane są też w klasach zawodowych. Szkoła jest otwarta na nowe wyzwania. Stara się dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb współczesnego rynku europejskiego.



Laureaci konkursów językowych

Niemiecki ?Rammstein? po drzewicku


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (743) z dnia 7 Października 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »