tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Dzień spadającego liścia

 
Już jesień...

W najbliższą niedzielę, 22 września, o godz. 22.44 czasu (jeszcze!) letniego Słońce wejdzie znak Wagi ? w tym momencie równonocy rozpocznie się astronomiczna jesień i trwać będzie do chwili przesilenia zimowego. Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a przybywa nocy. W ciemności nasz organizm produkuje więcej melatoniny ? hormonu, którego nadmiar powoduje, że jesteśmy ospali i apatyczni. Dlatego właśnie trudniej nam wstać wcześnie rano i częściej decydujemy się na popołudniową drzemkę. Coraz mocniej odczuwamy zaburzenia nastroju aż do depresji jesiennej włącznie.
Pozostałe pory roku kojarzą się nam z radosnym powitaniem, nawet początek zimy mimo mrozu i śnieżyc to czas świąteczny i noworoczny. Jesień nie ma radosnych świąt, bo przecież 1 listopada to spotkanie z tymi, którzy odeszli, a Święto Niepodległości 11 listopada nadal ubrane jest w oficjalny mundur paradny. Ale czy jesienne dni to tylko deszcze, wichry, zapowiedzi jesiennego zwolnienia tempa i gorszego nastroju? Czy to tylko plusk kałuż oraz melancholijny dźwięk opadających na parapet kropli deszczu? Czy to tylko czas na jesienną chandrę? Przecież jesień to także czas smaków, kolorów i zapachów, które współgrając ze sobą stworzą piękną paletę. Smak i zapach jesieni to owoce mieniące się granatem, purpurą, żółcią i czerwienią. To także czas winogron i leśnych grzybów. A opadające z drzew liście oraz kasztany swoją magią koloru czarują nasze zmysły.
W 2008 roku znany lubuski podróżnik i fotografik, zielonogórzanin Jerzy Szewczyk przyszedł do redakcji "Gazety Lubuskiej" i zaproponował, by początek jesieni uczcić "złotojesiennym", pogodnym i kolorowym świętem: "Uczyńmy jesień weselszą! Niech 23 września, gdy żegnają się ze sobą liście i ulatują od swych drzewmatek, stanie się Dniem Spadającego Liścia!"
Pomysł pana Jerzego Szewczyka, podchwycony i rozpropagowany przez redakcję "GL", od razu przyjął się na ziemi lubuskiej. Duzi i mali czytelnicy przysyłali do redakcji jesienne wiersze, często na pracowicie przygotowanym papierowym liściu. Nie próżnowali najmłodsi. W przedszkolach powstawały jesienne bukiety, gazetki ścienne, wystawy prac plastycznych. Akcję wsparła lubuska TVP Gorzów. W następnych latach każdego dnia przesilenia jesiennego barwne trio ? autor pomysłu i Pani Jesień w asyście Skrzata ? pojawiają się na miejskim deptaku, odwiedza redakcję "GL" i studentów Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozrzuca też pożółkłe liście w zielonogórskim amfiteatrze.
Chociaż Dzień Spadającego Liścia trafił do kalendarzy świąt nietypowych, w innych regionach poza ziemią lubuską niewiele środowisk zaadaptowało jego ideę. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem zyska on popularność równą Dniu Wagarowicza w czasie równonocy wiosennej.

Opr.: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »