tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Dziecko w niebezpieczeństwie

 
Jak ochronić swoje dziecko przed staniem się ofiarą przemocy, napaści, porwania? Co dziecko powinno wiedzieć, żeby móc się ochronić w razie niebezpieczeństwa?

Mateusz nie wrócił na noc do domu z podwórka. Znany psycholog wykorzystywał swoich pacjentów – dzieci. Ksiądz dopuszczał się molestowania ministrantów…
Media nagłaśniają przestępstwa wobec dzieci, w związku z czym wydają się one o wiele częstsze niż to faktycznie ma miejsce. W gruncie rzeczy nasze dzieci są raczej bezpieczne. Mimo to, maluch powinien wiedzieć, jak rozpoznać niebezpieczeństwo i groźnych ludzi. Dziecko jest bowiem łatwą ofiarą: nie umie skutecznie się bronić, jest słabe, łatwowierne, stosunkowo łatwo je nabrać, przekupić, pokonać i ukryć.
Oto kilka porad, które powinny być przekazane dzieciom:
* Nigdy nie wsiadaj do czyjegoś samochodu, choćby kierowca nawet mówił, że przysłała go mamusia, bo sama nie może przyjechać. Jeśli obcy samochód się przy tobie zatrzymuje, wycofaj się, nigdy nie wsiadaj.
* Dziecko powinno wiedzieć, że obcy ludzie zwykle nie proszą dzieci o pomoc. Jeśli ktoś, kogo dobrze nie znasz, coś ci proponuje albo prosi żebyś mu pomógł na przykład znaleźć pieska albo córkę – nie wierz. To jest podstęp. Nie zbliżaj się do takiej osoby. Rozejrzyj się za kimś dorosłym albo wejdź do sklepu, biura i powiedz, że ktoś cię zaczepia. W razie konieczności krzycz na całe gardło.
* Przestępstw wobec dzieci dopuszczają się najczęściej osoby, którym dziecko ufa. Rodzic powinien dziecku uświadomić, że pozory mogą mylić: Ktoś, kto dobrze wygląda i jest miły, może być zły. Ktoś, kogo znasz z wyglądu także może czasem wyrządzić dziecku krzywdę.
* Wyraźnie wytłumacz, że pewnych miejsc ciała nigdy nie dotykają obcy ani znajomi, nawet podczas zabawy: To są te miejsca, które przykrywa kostium kąpielowy. Nikt nie ma prawa cię tam dotykać (wyjątek: wizyta u lekarza). Jeśli ktoś chce cię tak dotykać, nie pozwól na to, koniecznie powiedz mi o tym.
* Nie zmuszaj dziecka do tego, aby przytulało kogoś, jeśli nie ma na to ochoty. Dziecko ma swój instynkt, powinno wiedzieć, że ma prawo powiedzieć „nie”, gdy ktoś chce je dotknąć czy przytulić, nawet jeśli jest to bliska osoba.
* Powiedz dziecku jak należy się zachować, gdy jest samo w domu i ktoś puka do drzwi. Najpierw zobacz kto to jest. Nigdy nie otwieraj nieznajomym. Ustal komu dziecko może otwierać drzwi. Podobnie w przypadku odbierania telefonów: Jeśli jesteś sama, nie mów tego nieznajomym osobom przez telefon. Powiedz, że tata jest w tej chwili zajęty i nie może podejść. Zapytaj kto mówi, zapisz to. * Jeśli obcy człowiek zapyta cię, gdzie mieszkasz, nie mów mu.
* Powiedz dziecku jak ma się zachować, gdy zgubi się w mieście (na plaży, w parku lub supermarkecie). Wejdź do pierwszego sklepu, powiedz, że się zgubiłeś. Poszukaj policjanta, znajdź jakąś starszą panią lub kogoś, kto idzie z dzieckiem, nie podchodź do pierwszego lepszego przechodnia. Zapytaj czy możesz zadzwonić. Dziecko powinno znać na pamięć swój adres i numer telefonu do rodziców lub do domu. Bezpieczniej jest, gdy w pobliżu jest wiele osób. Dla dziecka takie miejsca jak puste parki, las, obrzeża miasta, puste pola mogą być niebezpieczne.
* Dziecko powinno wiedzieć jak uciekać. Nie należy podchodzić do pierwszej osoby, która jest blisko, nie uciekaj też do domu, jeśli tam nikogo nie ma. Dziecko powinno wiedzieć, którym sąsiadom może zaufać.
* Małe dzieci nie powinny chodzić poza domem same.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (674) z dnia 11 Czerwca 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »