tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

  Działo się w Sławnie!

 
W niedzielę, 9 września odbyły się Dożynki Gminne w Sławnie. Doroczne święto plonów to doskonała okazja do podsumowania sezonu żniwnego, wspólnej zabawy i kosztowania dań kuchni regionalnej przygotowanych z tegorocznych zbiorów. Ciekawy program artystyczny oraz piękna pogoda wpłynęły na to, że do Sławna zawitały prawdziwe tłumy

Kwadrans przed dwunastą na placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zebrał się korowód dożynkowy. W południe rozpoczęła się msza dziękczynna za tegoroczne plony i uchronienie od klęsk żywiołowych. Nabożeństwu przewodniczył ks. prał. Adam Myszkowski z parafii pw. Przemienienia Pańskiego z Wielkiej Woli?Paradyża.
Podczas uroczystego wręczania darów strażacy na czele z prezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Zbigniewem Kotusiewiczem i gminnym komendantem ochrony przeciwpożarowej Grzegorzem Krakałą przekazali kielich i puszkę. Wójt Tadeusz Wociechowski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Knap oraz wicemarszałek województwa Artur Bagieński wręczyli komplet chrzcielny, stułę i komżę.
Po mszy nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Barwny korowód tworzyli: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, poczty sztandarowe OSP i szkół z terenu gminy, starostowie dożynek, przedstawiciele społeczeństwa gminy niosący wieniec dożynkowy, sołectw z bochnami chleba oraz gospodarze gminy i goście jadący w bryczkach. Radosny nastrój wprowadzały zespoły i kapele ludowe, które prezentowały przyśpiewki ludowe. Na końcu szli licznie przybyli mieszkańcy gminy oraz pozostali uczestnicy święta.
Część wieńcową przygotował zespół ludowy ze Sławna, rozpoczynając swój występ ? tradycyjnie już ? pieśnią ?Plon, niesiemy plon?. Zebranych powitała prowadząca uroczystość Marta Nowak Jędrzejewska, a dr Jan Łuczkowski, były dyrektor Muzeum Regionalnego, zainteresował wszystkich opowieścią o dożynkach.
Imprezę dożynkową zainaugurował wójt gminy. Powitał przybyłych, w tym wojewodę łódzkiego Jolantę Chełmińską, wicemarszałka Bagieńskiego, szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płka Wojciecha Filkowskiego, dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Marię Kaczorowską oraz przedstawicieli służb wojewódzkich i powiatowych, samorządowców oraz księży.
W polskiej tradycji chleb jest symbolem pożywienia, dostatku i pomyślności. Dożynki to chleb, a później wieniec. Trudno nie zgodzić się z przytoczonym przez Jana Łuczkowskiego przysłowiem: Ten kto dobrze orze, ten ma chleb w komorze. Nowo wypieczony chleb przekazali wójtowi starostowie święta plonów, Ewa Michalska z Dąbrowy i Jan Grabowski z Gawron.
Starościna wraz z mężem Krzysztofem prowadzi ponad 20?hektarowe gospodarstwo. Zajmuje się hodowlą bydła ? ma 30 krów. Starosta wraz z żoną Joanną prowadzą gospodarstwo rolne również o powierzchni 20 ha. W ubiegłym roku odstawili 70.000 litrów mleka, a w swoim gospodarstwie posiadają 13 krów dojnych i 15 sztuk ?młodzieży?. Z kolei delegacja poszczególnych organizacji ? sołectw, strażaków i kół gospodyń wiejskich ? wręczyła gospodarzowi dożynek wieniec uwity z tegorocznych zbóż.
Przedstawiciele instytucji, które w szczególny sposób wspierają rozwój gminy, za dotychczasową współpracę otrzymali w podzięce od wójta bochen oraz upominki. Gospodynie zadbały natomiast o to, by nikomu nie zabrakło chleba, który z uśmiechami na twarzach roznosiły wśród obecnych.
Potem nadszedł czas ma odznaczenia, które wręczali wojewoda Jolanta Chełmińska, wicemarszałek Artur Bagieński oraz komendant powiatowy PSP w Opocznie, st. bryg. Stanisław Sagalara. Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego, na wniosek wojewody, Zbigniew Wilk został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymały: Halina Biskup, Alina Król i Danuta Bogusławska, a brązowym wyróżnieni zostali Arkadiusz Knap i Stanisław Melka.
Druhowi Antoniemu Kotusiewiczowi przyznano srebrną odznakę ?Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej?, druh Krzysztof Kołodziejski otrzymał brązową odznakę.
Za szczególne osiągnięcia w produkcji roślinnej i zwierzęcej, na wniosek wójta, minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wyróżnił trzech rolników odznakami ?Zasłużony dla rolnictwa?. Wręczono je: Pawłowi Krzysztofikowi z Zachorzowa, Przemysławowi Szymańskiemu z Kamienia oraz Łukaszowi Biskupowi z Wygnanowa.
Jak co roku dożynkom towarzyszyły liczne kiermasze, prezentacje stoisk poszczególnych wiosek, których w tym roku było 23, zabawy, występy artystyczne oraz koncerty. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się punkt z późnojurajskimi wapieniami z wykopalisk znajdujących się na terenie gminy.
Podczas części artystycznej pierwszy na scenie pojawił się cygański zespół pieśni i tańca ?Don Vasyl?, który wprawił publiczność w iście imprezowy nastrój. Po cygańskich rytmach przyszedł czas na ikonę disco?polo ? zespół ?Bayer Full?, który zgromadził na placu rekordową liczbę osób. Grupa rozgrzała publikę do czerwoności. Podobnie jak w ubiegłym roku swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu, którzy zabawiali gości cygańskimi piosenkami i tańcami.
Wieczorem wystąpił wyczekiwany kabaret z udziałem aktorów popularnego serialu telewizyjnego ?Ranczo Wilkowyje?. Skecz ?Smak mamrota? opowiada o niecodziennym wydarzeniu, którego uczestnikami są mieszkańcy wsi Wilkowyje. Aktorzy odegrali scenę z wieczoru kawalerskiego Staśka ? jednego z głównych bohaterów serialu. W postać serialowej Wioletki wcieliła się Magda Waligórska, policjanta zagrał Arkadiusz Nader. Ulubieńcami publiczności stali się jednak bywalcy słynnej ławeczki ? Bogdan Halus, czyli serialowy Hadziuk oraz Sylwester Maciejewski, grający w serialu Solejuka. Skecz przypadł widzom do gustu, a uśmiechnięci aktorzy chętnie rozdawali autografy. A na zakończenie wszystkich spragnionych tanecznej zabawy bawił do nocy zespół ?Maxim?.
Ci, którzy mieli okazję uczestniczyć w dożynkach w Sławnie, na pewno nie żałują. Takich tłumów, smacznej kuchni i ciekawych koncertów dawno nie było w okolicy!



Gospodynie prezentują chleby wypieczone z tegorocznych zbóż



Wielkim powodzeniem cieszyły się wiejskie chaty, w tym z Tomaszówka



Niedzielna impreza zgromadziła prawdziwe tłumy



Skecz ?Smak mamrota? rozbawił publikę do łez


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (792) z dnia 14 Września 2012r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »