tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Czy jesteś twórczy?

 
Niektórzy psychologowie uważają, że twórczość jest najwyższą formą inteligencji. Szybko przetwarzać informacje może nawet kalkulator ? np. komputery zdecydowanie lepiej grają w szachy niż ludzie. Jednak żadna maszyna nie jest (na razie?) w stanie konkurować z ludźmi w zakresie twórczości

Cywilizacja opiera się na ludzkiej pomysłowości. To nowe wynalazki decydują o postępie i rozwoju. Opanowanie ognia, wymyślenie łuku, papieru, szkła, metalu, komputerów zdolność uprawiania roli, hodowla zwierząt itp., itd., wszystko to nie pojawiłoby się, gdyby nie twórcze pomysły ludzi.
Zdolności twórcze posiadają wszyscy w większym lub mniejszym stopniu. Twierdzenie, że ktoś jest nietwórczy zawiera więc zmyłkę. Proponuję rozwiązanie prostego testu, pozwalającego określić, w jakim stopniu posiada się twórczą iskrę. Proszę odpowiedzieć na poniższe pytania "Tak" lub "Nie":

1. Mam poczucie humoru, udaje mi się rozśmieszyć ludzi i samego siebie. Czasem śmieję się z siebie.
2. Wolę obrazy, dzieła sztuki, budynki itp., które zawierają elementy asymetryczne niż symetryczne.
3. Wolę złożone, skomplikowane formy (np. obrazy, zdjęcia, problemy, architekturę) niż proste i nieskomplikowane.
4. Lubię gdy dzieje się coś nieprzewidywalnego, gdy coś mnie zaskakuje.
5. Gdy muszę wykonywać czynności, które dobrze opanowałem, kusi mnie aby coś w nich zmieniać.
6. Lubię metafory, symbole i fikcje.
7. Na moich rysunkach (np. dziecięcych) dawało się zauważyć perspektywę ? niektóre przedmioty przesłaniały inne, pewne elementy były blisko, inne daleko, budynki narysowane były z dwoma widocznymi ścianami.
8. Lubię spędzać czas na myśleniu lub marzeniu.
9. Na moich dziecięcych rysunkach pojawiał się humor i emocje (np. przedstawione postacie wykonywały jakąś czynność i widać było, że rysunek wykonywany był z zainteresowaniem).
10. Interesuje mnie sztuka, kultura albo nauka.

Im więcej odpowiedzi "Tak" udzieliłeś, tym większe są szanse na to, że Twoje myślenie jest twórcze. Uwaga! Może to jednak także oznaczać, że jesteś spostrzegany jako nieprzystosowany dziwak!

Rozwijanie twórczości
Twórcze umiejętności bardzo słabo zależą od genów (nie są dziedziczne) i inteligencji związane są zaś z wychowaniem i środowiskiem. Rodzice wybitnych twórców zwykle uczestniczyli w wydarzeniach kulturalnych, mieli bibliotekę domową lub artystyczne hobby. Istnieli wybitnie uzdolnieni twórczo ludzie, których inteligencję szacuje się na zupełnie przeciętną (należy do nich np. Cervantes). Wybitnie inteligentni ludzie bywają też nietwórczy i mało oryginalni.
Wynika z tego, że człowiek nabywa umiejętność tworzenia i może ją rozwijać. Jak to robić? Opracowano kilka metod: burza mózgów, stymulowanie pozytywnych emocji, aktywowanie prawej półkuli mózgu itd. Większość technik zawiera kilka wspólnych zasad:

1. Przeformułuj problem ? zastanów się nad innym sposobem przedstawienia zadania. Ujęcie problemu ma znaczenie dla jego rozwiązania.
2. Nie ufaj ekspertom. Albert Einstein jest autorem powiedzenia: "Wszyscy wiedzą, że pewnego problemu nie da się rozwiązać. Wtedy pojawia się ktoś, kto tego nie wie. I on go rozwiązuje".
3. Przezwyciężaj przeszkody. Naprawdę twórcze rzeczy nie powstają z dnia na dzień, są wynikiem długiego procesu. Wielu ludzi zbyt wcześnie rezygnuje z wysiłków, dlatego nie wpada na oryginalne rozwiązania.
4. Rób to, co lubisz, twój umysł będzie bardziej twórczo myśleć.
5. Miej odwagę, ryzykuj nowe pomysły i jeśli sądzisz, że mają sens, forsuj je nawet wobec sprzeciwu otoczenia (oczywiście w rozsądnych granicach).


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »