tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Chroń zwierzęta przed upałem!

 
Któż z nas nie lubi lata. Gdy jednak nastają niemożliwe do wytrzymania upały, staramy się jak najwięcej pić, by ochłodzić organizm i przynieść ulgę spragnionemu podniebieniu. Szczególną troską otaczamy wówczas osoby starsze i dzieci, zapewniając im odpowiednie nakrycie głowy, by uchronić je przed udarem słonecznym. Dbajmy także o to, by w godzinach najwyższych temperatur i największego promieniowania słonecznego nie przebywały zbyt długo na dworze. Z powodu gorąca cierpią także zwierzęta, które zmagają się wówczas ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak możemy im ulżyć?

Podstawą jest zapewnienie zwierzęciu dostępu do czystej, chłodnej wody, zarówno w domu, jak i na spacerze. Podczas wysokich temperatur na zewnątrz, zwierzak szybko traci wodę z organizmu, dlatego musi ją stale uzupełniać. Niejednokrotnie zaobserwowałam już sytuację, gdy podczas upałów spaceruje pani z pieskiem, co chwila popijając wodę mineralną, a jej pupil idzie obok ciężko oddychając z wywieszonym z pragnienia i gorąca językiem. Jemu też się chce pić. Wystarczy wrzucić do torebki niewielką podstawkę, zatrzymać się na chwilę w cieniu i poczęstować go łykiem wody.
Często można dostrzec również, gdy w czasie upału właściciel czworonoga wychodzi do sklepu na zakupy "dosłownie na 10 minut", zostawiając pupila w nagrzanym aucie. Powinniśmy mieć świadomość tego, że jeśli na dworze temperatura powietrza oscyluje w granicach 30 stopni Celsjusza, to wewnątrz zamkniętego samochodu jest ona prawie dwukrotnie wyższa. Nagrzany samochód działa jak piekarnik.
Również małe gryzonie, które na co dzień piją znikome ilości wody, wystarcza im bowiem wilgotny pokarm, w upalne dni częściej zaglądają do miseczki lub poidełka. Pamiętajmy jednak także o tym, by często wymieniać wodę w misce, z powodu namnażających się w niej podczas upałów bakterii.
Ponadto każde zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu. Buda dla psa podwórkowego powinna stać w cieniu, a zwierzakom mieszkającym w domu należy udostępnić chłodną powierzchnię, np. uchylić drzwi do łazienki, by nasz pupil mógł schłodzić ciało na zimnych kafelkach. Warto również w celu ochłodzenia zwierzęcia spryskać je wodą lub otulić wilgotnym ręcznikiem.
Podczas letnich skwarów cierpią także zwierzęta bezdomne i wolno bytujące, którym często brakuje wody, by ugasić pragnienie. Nie bądźmy wobec nich obojętni. Ustawmy miskę w zacienionym miejscu i uzupełniamy jej zawartość świeżą wodą, by bezdomne psy, śmietnikowe koty i ptactwo mogły się napić.
Powinniśmy wówczas także szczególnie wnikliwie obserwować zachowanie swojego pupila, czy przypadkiem nie doznał udaru cieplnego. Jednym z jego objawów jest ślinotok, dlatego oczyśćmy pysk zwierzęcia ze śliny, spróbujmy napoić je chłodną wodą, przykryjmy je zwilżonym ręcznikiem (nie polewajmy go zimną wodą, ponieważ może doznać szoku termicznego) i nie podajmy sami żadnych leków i niezwłocznie skontaktujmy się z weterynarzem.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (835) z dnia 12 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »