tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Cała Polska leczy nadciśnienie

 
Ponad 15.000 zbadanych Polaków. 9.668 kilometrów przejechanych przez ekspozycję programu. Setki rozdanych ciśnieniomierzy. 24 konkursy ogólnopolskie i lokalne. 3 znaczące nagrody dla twórców programu. Tak można podsumować wyniki I edycji kampanii Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego pn.





Po opublikowaniu największych badań epidemiologicznych ostatnich lat ? NATPOL 2011 ? okazało się, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą niemal 10 milionów Polaków. Zaskakujące wydało się to, że 30% badanych nie zdawało sobie nawet sprawy, że choruje. Przyczyny tego upatrywano w braku świadomości i wiedzy na temat schorzenia. Fakt ten potwierdził kwestionariusz przeprowadzony przez instytut SMGKRC. Według jego wyników jedynie 12% respondentów uznawało otyłość za jedną z przyczyn nadciśnienia, a tylko 5% dostrzegło negatywny wpływ spożywania soli na wartości ciśnienia. Chęć edukacji społeczeństwa spowodowała, że w marcu 2012 roku Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zainicjowało program ?Cała Polska leczy nadciśnienie?.

15 zagadnień tematycznych
Dzięki wsparciu najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie hipertensjologii, zespół programu ?Cała Polska leczy nadciśnienie? przekazywał najświeższe informacje na temat choroby i właściwych postaw prewencyjnych oraz terapeutycznych. Za pośrednictwem mediów lokalnych i ogólnopolskich dostarczano Polakom wskazówek m.in. na temat właściwego przeprowadzania pomiarów ciśnienia, zdrowej diety, technik radzenia sobie ze stresem oraz wielu, wielu innych kwestii istotnych z punktu widzenia profilaktyki i leczenia nadciśnienia. Przez cały rok program obalał mity, potwierdzał tezy i udzielał porad, by skutecznie dotrzeć z przekazem do jak największej rzeszy Polaków.

24 konkursy ogólnopolskie i lokalne
Jak skutecznie zmobilizować Polaków do mierzenia ciśnienia? Poprzez wspólną zabawę! Jedną z głównych aktywności edukacyjno?rozrywkowych programu był ogólnopolski konkurs ?Mierz ciśnienie codziennie?. W jego ramach wszyscy chętni przez tydzień prowadzili dzienniczek pomiaru ciśnienia, odpowiadali na proste pytania dotyczące choroby, a najciekawsze odpowiedzi cyklicznie nagradzane były bonami na wakacje. W taki sposób wyróżniono osiem osób, które nie kryły szczęścia i radości na wieść o zwycięstwie. Jeden z laureatów podzielił się planami, jakie snuł względem nagrody. W zabawie wzięło udział ponad 1500 osób z całej Polski. Najbardziej aktywnymi rejonami kraju okazały się województwa dolnośląskie, wielkopolskie oraz kujawsko?pomorskie. Zdobywcy bonów wakacyjnych pochodzący z przeróżnych zakątków całej Polski zaskakiwali bogatą wiedzą na temat choroby i ogromnym poczuciem humoru. Trzeba pamiętać jednak, że wakacyjne vouchery były tylko wartością dodaną do całej zabawy. Celem było przede wszystkim wyrobienie wśród uczestników nawyku codziennej kontroli ciśnienia.
Oprócz ogólnopolskiego konkursu, przy wsparciu prasy lokalnej, na terenie całej polski organizowane były kwizy z nagrodami w postaci najwyższej klasy ciśnieniomierzy elektronicznych. W ciągu całego roku udało się rozdać setki aparatów, czym zespół programu chciał zachęcić do rozpoczęcia regularnych pomiarów ciśnienia.

12 wydarzeń specjalnych
Obok stałych działań edukacyjnych prowadzonych na terenie całego kraju, program obejmował także jednostkowe, charakterystyczne i ciekawe inicjatywy medialnie. Jedną z nich było przeprowadzenie badania wartości ciśnienia wśród różnych grup zawodowych. Zmierzono ciśnienie strażaków, polityków, urzędników, lekarzy, dziennikarzy, biznesmenów oraz sportowców. Wszystkie pomiary miały pokazać, czy wykonywana profesja wpływa na wartości ciśnienia. Co wyniknęło z przeprowadzonego doświadczenia? Przede wszystkim to, że nie zawód inicjuje nadciśnienie, a tryb życia, który się z nim wiąże.
Kolejnym przedsięwzięciem była organizacja telewizyjnego Narodowego Tygodnia Pomiaru Ciśnienia, w ramach którego przez cały tydzień można było poszerzyć swoją wiedzę na temat nadciśnienia. Do dokonywania pomiarów apelowali celebryci, aktorzy, znani dziennikarze i marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Kulminacyjnym punktem programu był Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Wtedy to, ambasadorzy programu zmierzyli ciśnienie mieszkańców na rynkach sześciu polskich miast ? Warszawy, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Poznania oraz Gdańska. Po zsumowaniu wyników okazało się, że najniższą średnią ciśnienia odnotowano wśród mieszkańców Katowic, a najwyższą w Poznaniu.
Celem budowania jak najszerszego dotarcia ?pod strzechy? zespół programu często uczestniczył w rozmaitych wydarzeniach sportowych, państwowych i lokalnych. Przeprowadzono wykłady i pomiary w uniwersytetach III wieku i na piknikach studenckich. Ambasadorzy byli wszędzie tam, gdzie tylko mogli zachęcać do kontroli ciśnienia i właściwej profilaktyki choroby.

Pierwsza odsłona programu ? sukces!
Niezmiernie budujący jest fakt, że działania programu ?Cała Polska leczy nadciśnienie? wywołały szeroki oddźwięk i zyskały szereg znaczących wyróżnień. Tylko podczas pierwszego roku trwania kampanii jej organizacja została doceniona podczas Międzynarodowego Forum Promocji i Profilaktyki Zdrowotnej ?Know Health? jako przykładna inicjatywa prozdrowotna. Oprócz tego, organizator programu, za ponadprzeciętne przeprowadzenie kampanii, nazwany został honorowo Przyjacielem Polskiej Hipertensjologii.
Najświeższym dokonaniem jest wyróżnienie inicjatora i pomysłodawczyni programu ? profesor Krystyny Wideckiej ? w konkursie ?Sukces roku w ochronie zdrowia ? liderzy medycyny 2012". Za swój wkład w walkę o zdrowie Polaków w ramach programu "Cała Polska leczy nadciśnienie? pani profesor otrzyma z rąk ministra zdrowia dyplom oraz podziękowania już 16 stycznia podczas uroczystości na Zamku Królewskim.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (809) z dnia 11 Stycznia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »