tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Bukowianki doKoła!

 
W sąsiadującym z Opocznem Bukowcu Opoczyńskim gospodynie stawiają na tradycję. Nie dość, że angażują się w uczestnictwo w KGW, to aktywnie działają również w ludowym zespole śpiewaczym. Poza tym, jak to bywa na wsi, mają masę obowiązków. Na spotkania w świetlicy i na próby zawsze jednak znajdują czas. ? My to po prostu lubimy ? mówi z uśmiechem przewodnicząca koła Ewa Wojtun


Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu Opoczyńskim istnieje od 1967 roku i jego działalność nigdy nie została zawieszona. Założycielką i pierwszą przewodniczącą była Genowefa Róg, która piastowała tę funkcję do 1970 roku, oganizując liczne zabawy ludowe, a dochód z imprez przeznaczany był na wspólny wychów kurcząt.
W 1970 roku przewodniczącą wybrano Marię Wąsik, organizatorkę wielu kursów dla członkiń. Gospodynie uczyły się wówczas kroju i szycia, gotowania i pieczenia oraz kontynuowały zapoczątkowany przez Genowefę Róg wychów kurcząt. Poza tym, druga przewodnicząca współpracowała z miejscowym kółkiem rolniczym.
Od 1978 roku funkcję przewodniczącej piastowała Maria Adamczyk. Jej głównym celem, który udało się zrealizować, było pozyskiwanie funduszy na zakup naczyń stołowych, wypożyczanych następnie na wesela i inne uroczystości. Członkinie pojechały na zakupy aż do Pruszkowa, gdzie wspólnie dokonały wyboru zastawy.
W 1992 roku przewodniczącą została Bogusława Kaśkiewicz. To ona założyła zespół folklorystyczny ?Bukowianki?. Za jej kadencji grupa śpiewacza wyjeżdżała na różne festiwale i przeglądy, gdzie zdobywała liczne nagrody, w tym pieniężne, które wraz z funduszami pozyskanymi z wypożyczania zastawy, były przeznaczane na trwającą wówczas na wsi rozbudowę świetlicy.
Pełniąca tę funkcję obecnie Ewa Wojtun wybrana została w 2007. Jest założycielką Bukowieckiego Stowarzyszenia Kultury Ludowej i Sportu. Pozyskuje również środki od sponsorów na prowadzenie zespołu ludowego oraz kontynuuje działania rozpoczęte przez jej poprzedniczki.
Do koła należy obecnie trzydzieści członkiń oraz czterech wspierających je w licznych przedsięwzięciach mężczyzn. Zespół śpiewaczy liczy natomiast dwanaście osób. W skład obecnego zarządu, poza przewodniczącą Ewą Wojtun, wchodzą zastępczyni Elżbieta Adamczyk oraz skarbniczka Halina Wojtarek. Wciąż prowadzony nabór nowych uczestniczek, jednak członkinie ze smutkiem stwierdzają, że wstępowanie do koła nie cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży. ? Chociaż młode bukowianki z reguły nie są zainteresowane tradycjami i folklorem naszego regionu, to czasem znajdują się i takie, które w przynależności do odkryją pasję. Dobrym przykładem jest nasza najmłodsza członkini, trzynastoletnia Ola Adamczyk ? mówi skarbniczka koła, Halina Wojtarek.
Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowca Opoczyńskiego przez lata działalności nawiązało współpracę z licznymi organizacjami i instytucjami: Radą Sołecką, MDK, Muzeum Regionalnym, Zespołem Szkół, Urzędem Miejskim, Stowarzyszeniem Kultury i Sportu oraz z licznymi prywatnymi firmami, które często wspomagają inicjatywy koła.
Gospodynie biorą czynny udział w organizowanych corocznie kusokach, Dniu Kobiet, Babie Wielkanocnej, Festiwalu Pieśni Maryjnych, spotkaniu noworocznym, parafiadzie, dożynkach parafialnych i gminnych, Jarmarku Łódzkim, pieczeniu ziemniaka, andrzejkach oraz Dniach Opoczna. Poza tym, koło do tej pory reprezentowało swoje środowisko na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych oraz na Festiwalu Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu. Gospodynie występowały także w Głuchowie, Dąbrowie Górniczej, Żychlinie, Piotrkowie Trybunalskim, Moszczenicy, Woli Krzysztoporskiej, Przyłęku i Radomiu. Członkinie koła, wchodzące w skład zespołu śpiewaczego, dały koncert także na Dożynkach Prezydenckich w Spale oraz podczas trwania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi. Liczne występy zespołu transmitowane były również w telewizji.
Repertuar bielowianek jest niezwykle bogaty. Panie mogą się poszczycić licznymi autorskimi utworami. Królowymi przyśpiewek oraz piosenek dożynkowych i obrzędowych zostały w grupie okrzyknięte Anna Wąsik i Bogusława Kaśkiewicz. Każdy niemal występ rozpoczyna przyśpiewka w wykonaniu pierwszej z wyżej wymienionych gospodyń:

Miałam gospodarkę,
szóstej klasy pole,
sadzonki se zasadziłam
i śpiewam w zespole.

Poza tradycyjnymi piosenkami i przyśpiewkami, gospodynie wykonują też utwory ukraińskie, które zaproponował im poprzedni instruktor, Edward Rogowski. Aby w pełni odnieść się do tej kultury, członkinie zespołu weszły w posiadanie tradycyjnych strojów ludowych, rodem z Ukrainy. Obecnie do występów zespół śpiewaczy przygotowuje instruktorka MDK, Kamilla Biniek?Kaczorowska.
Z racji tego, że koło istnieje już od 45 lat, na ich przestrzeni wiele się tu zmieniało. Na początku działalności, członkinie zajmowały się przede wszystkim uczestnictwem w kursach, tkactwem, kądzielą, spotykały się także na wspólnym darciu pierza. Dziś razem uczą się haftować, wyszywać, szydełkować, wyplatać koszyki oraz wykonywać ozdoby świąteczne. Każda z gospodyń jest mocna w innej dziedzinie lub technice i na wspólnych cotygodniowych spotkaniach w świetlicy przekazuje swoją wiedzę koleżankom. Na przykład Anna Kołodziejczyk zajmuje się robieniem kwiatów z bibuły, malowaniem pisanek oraz robieniem palm wielkanocnych. Jej prace zostały nagrodzone w wielu konkursach oceniających twórczość ludową. Natomiast Halina Wojtarek wykonuje zapierające dech w piersiach ozdoby, wśród których wiodą prym oryginalne zajączki z siana oraz papierowe bombki na choinkę, wykonywane techniką orgiami. Gospodynie, aby zachęcić młodsze pokolenie do zainteresowania się kulturą i tradycją regionu opoczyńskiego, organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których mówią o dawnych zwyczajach. ? Opowiadamy najmłodszym o tym, jak dawniej wyglądał śmigus?dyngus, przekazujemy wiedzę o dawnych obrzędach weselnych, a teraz gdy zbliżają się imieniny Andrzeja, proponujemy różne wróżby andrzejkowe ? mówi członkini koła Anna Wąsik.
Koło czerpie fundusze z wyjazdów na liczne imprezy jarmarczne, podczas których członkinie sprzedają regionalne potrawy. Zespół śpiewaczy otrzymuje natomiast nagrody pieniężne za wyróżniające się na licznych konkursach występy. Do największych osiągnięć grupy na tym polu należą pierwsze miejsce Ewy Wojtun i drugie Anny Wąsik w konkursie na przyśpiewkę ludową w Przedborzu, zwycięstwo zespołu na imprezie handlowej ?Rolszansa? w Piotrkowie Trybunalskim, zajęcie drugiego miejsca na przeglądzie obrzędów weselnych w Głuchowie oraz nagranie płyty z utworami ukraińskimi. Poza tym do działań koła, które w oczach członkiń urosły do rangi sukcesów należy przede wszystkim to, że istnieją jako grupa już 45 lat, brały udział w koncertach w Łodzi i Warszawie oraz promowały nasz region na antenie Radia Kielce.
A co planują bukowianki w najbliższym czasie? ? Chcemy zorganizować zabawę andrzejkową, mikołajki dla dzieci, imprezę karnawałową oraz wziąć udział w koncercie kolęd w MDK. A co jeszcze? Czas pokaże! ? podsumowała przewodnicząca Ewa Wojtun. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak życzyć powodzenia w realizacji planów!



Lata 70. ? dożynki w Bielowicach. Bukowianki na czele korowodu z chlebem wypieczonym ze świeżego zboża



Nadanie imienia szkole w Bukowcu Opoczyńskim w 2010 r. Na fotografii z Mazowszem


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (802) z dnia 23 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »