tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Będą pielgrzymować

 
W czwartek, 9 sierpnia spod kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wyruszy piesza pielgrzymka ziemi opoczyńskiej na Jasną Górę


Pielgrzymka to pięciodniowe rekolekcje w drodze. To przede wszystkim czas na modlitwę, refleksję, rozmowę. Pątnicy wędrują dla oczyszczenia duszy i ciała, żeby wzmocnić swoją wiarę i siebie wewnętrznie. Pielgrzymka gromadzi ludzi, którzy niosą swoje intencje do Matki Boskiej Częstochowskiej i tych, którzy przemierzając wiele kilometrów modlą się, głośno śpiewając i tańcząc. Ale przecież pielgrzymka to także codzienny kontakt z naturą, niemały wysiłek fizyczny poprawiający kondycję i ciągłe obcowanie z rodziną, przyjaciółmi bądź nowo poznanymi osobami, z którymi wspólnie maszerują.
W ciągu pięciu dni opoczyńscy pątnicy pokonają 127 km. Pierwszego dnia dotrą do Przyłęku, pokonując 21 km. Piątkowy poranek rozpoczną od mszy, a po niej wyruszą 27 km odcinkiem drogi, aż dojdą do Nosalewic, gdzie będą mogli odpocząć po trudach wędrówki. Trzeciego dnia grupa pokona 27 km, przechodząc z Nosalewic do Kobieli Wielkich. W niedzielę, 12 sierpnia pielgrzymi będą musieli pokonać najdłuższy, bo aż 28?kilometrowy odcinek. W poniedziałek, pątnicy przejdą 24 km, na odcinku od Karczewic do Jasnej Góry.
Wybierając się na pielgrzymkę najważniejsze jest dobre przygotowanie. Warto wiedzieć, że pielgrzymka to nie rewia mody, a wszystkie kosztowne przedmioty lepiej zostawić w domu. Wśród wielu rzeczy, które pielgrzymi zabiorą ze sobą znajdą się z pewnością dokumenty. Pątnicy zawsze powinni mieć przy sobie dowód osobisty, a w przypadku osób nieletnich legitymację szkolną i pisemną zgodę od rodziców na ich udział w pielgrzymce. Warto zabrać także inne dokumenty, w razie potrzeby, uprawniające do skorzystania z opieki medycznej. Obuwie powinno być najlepiej sportowe, na deszczowe dni i przede wszystkim wygodne. W upały najlepsze będą sandały. Obowiązkowo każdy powinien wziąć ze sobą płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową. Parasol raczej nie sprawdzi się podczas długiej wędrówki. Warto pomyśleć też o śpiworze bądź karimacie, a w przypadku noclegu w namiotach warto go zorganizować z przyjaciółmi. Pątnicy powinni mieć przygotowane najlepiej dwa plecaki. Jeden duży, do którego będą mogli zapakować ubrania, ręczniki, środki czystości i schowają go w busach jadących za grupą. W drugim mniejszym będą mogli schować dokumenty, wodę, plastry lub leki. Dobrze byłoby, gdyby ten plecak był wodoodporny i dobrze wyprofilowany. Każdy pątnik powinien pamiętać o spakowaniu ciepłego swetra lub bluzy, kilku podkoszulkach, dwóch wygodnych parach spodni np. długich i krótkich, piżamie. Warto zabezpieczyć także głowę, zabierając czapkę z daszkiem bądź chustkę w jasnych kolorach odbijających promienie słoneczne. Każdy obowiązkowo powinien zabrać ze sobą małą apteczkę, w której powinny się znaleźć przede wszystkim plastry z opatrunkiem, bandaże opatrunkowe i elastyczne, leki które zażywamy. Dodatkowo tabletki przeciwbólowe, przeciwuczuleniowe i środki zwalczające komary i kleszcze. Warto zabrać ze sobą trochę pieniędzy chociażby na powrót do domu.
Pątnicy zawsze są chętnie przyjmowani przez mieszkańców wiosek, które mijają po drodze. Mieszkańcy przygotowują strudzonym wędrowcom kanapki, ciasta, herbatę. Dlatego warto, by pątnicy pamiętali, że za rok znowu odwiedzą te same miejsca.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (787) z dnia 10 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »