tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Bałwana czar

 
18 stycznia ? Dzień Bałwana

Bałwan jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym symbolem zimy. Jest to jedno z wielu wspomnień z dzieciństwa, które łączy ze sobą praktycznie wszystkich. Lepienie bałwana było i ciągle jest niezwykłą zabawą nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych, którzy z lepienia bałwana są w stanie zrobić nawet sztukę. Chyba dlatego nawet on ma swoje święto ? 18 stycznia przypada bowiem Dzień Bałwana.
Wystarczy trochę poszukać w internecie, by odnaleźć przeróżne zdjęcia wspaniale ulepionych bałwanów, bądź innych budowli i rzeźb śnieżnych. Oczywiście zwykłe bałwany także mają swój nieodparty urok. Właśnie ten symbol zimy dostał swój własny dzień, który możemy świętować poprzez szaleństwa na śniegu, a także lepienie bałwanów. Sama data jest nie całkowicie przypadkowa. Jeśli się przyjrzymy i użyjemy trochę wyobraźni, to możemy zauważyć, że 18 wygląda jak bałwan trzymający miotłę. Jest to idealny dzień, by przypomnieć sobie jak się czuliśmy w dzieciństwie, kiedy widzieliśmy śnieg. Wyjdźmy więc na śnieg, zabierzmy ze sobą najmłodszych, przyjaciół i świętujmy ten dzień lepiąc wspaniałe i wyjątkowe bałwany.
Parafrazując znane z ?Nowych Aten? ? pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej Benedykta Chmielowskiego ? hasło o koniu można powiedzieć: Bałwan ze śniegu jaki jest, każdy widzi. Kiedy jednak nawet w okresie świąteczno?noworocznym śnieg staje się towarem reglamentowanym przez Departament Pogody w Niebie, warto przypomnieć sobie przydatne w czasie ferii zimowych podstawowe wiadomości o tym zjawisku. Ponieważ coraz częściej zima traktuje nas pół żartem, pół serio, poniższe informacje należy traktować podobnie, gdyż źródłem jest zarówno Wikipedia jak i Nonsensopedia.
Śnieg ? biała, mokra, a czasami kleista substancja, lubiana przez kilku ziemskich delikwentów. Można ją jeść, można nią rzucać i można nią parę innych rzeczy. Pada o tej porze, gdy ciepło być nie może. Z zapachu podobny do wody. Jest biały, i śmieszny i biały, a nawet zimny! Znana jest odmiana żółta, jednak jest powszechnie uważana za niejadalną, chyba że w formie fetyszu czy kary (np. o przegrany zakład). Jak się sklei, to trudno go rozwalić. Świetny do drinków z palemką i do zimnych okładów. Można służyć jako wymówka (no bo śnieg!), jako broń, można z niego zbudować dom jednak bardzo nietrwały. Panicznie boi się wiosny, i gdy tylko o niej usłyszy ucieka, gdzie śnieg leży. Wykorzystując większą ilość śniegu i dodatnie temperatury, wychodzimy na świeże powietrze i aktywnie spędzamy czas na lepieniu bałwana i rzucaniu śnieżkami.
Bałwan ? przypominająca w ogólnym zarysie człowieka figura wykonana ze śniegu, symbolizująca zimę. Tradycyjny bałwan przypomina ogólnie zarysem człowieka, mogą to być również inne rzeźby, w zależności od inwencji twórczej dzieci i osób uczestniczących w relaksie na świeżym powietrzu. Bałwan zazwyczaj składa się z trzech kul śniegowych, ustawionych jedna na drugiej i symbolizuje zimę. Oczy, usta i guziki wykonuje się z węgielków, nos z marchewki, ręce z patyków, natomiast nakrycie głowy stanowi garnek, bądź wiadro, zdarza się, że zabieramy kapelusz dziadka, w zależności od inwencji dobieramy też inne elementy stroju. Często wręczamy bałwanowi miotłę.
Dlaczego lepimy bałwana? Bo to świetna zabawa. Bo każdy może lepić. Bo trzeba się trochę poruszać. Bo pobudza wyobraźnię oraz buduje zdolności manualne naszych dzieci. Bo coś z tym śniegiem przecież trzeba zrobić. Bo bałwany są fajne i już.
Robienie fajnego bałwana wcale nie jest trudną czynnością. Do zrobienia bałwana potrzebujemy oczywiście śniegu, który jest w miarę lepki oraz kilku czarnych kamieni, badyla lub rózgi czy miotły i marchewki lub coś, co by mogło być podobne do nosa. Standardowy bałwan, który będzie na wysokość dorosłego człowieka, zajmuje około 30 minut pracy. Ważne, aby bałwana robić w rękawiczkach ? to zabezpieczy nas przed wyziębieniem dłoni. Gdy chcemy, aby nasz bałwan był prawie niezniszczalny, wystarczy go polać zimną wodą ? po zamarznięciu będzie on nie tylko miał piękną szklistą powłokę, ale także będzie twardy jak skała. Taki bałwan utrzyma się bardzo długo, nawet gdy przyjdą roztopy.
Uwaga: Bałwana można ulepić tylko z mokrego śniegu w temperaturze w okolicach zera, nie da się ulepić bałwana na dużym mrozie, gdyż śnieg się nie lepi.
Złota myśl na zakończenie: Niektórzy lepiąc bałwana, podświadomie tworzą autoportret (Sławomir Kuligowski ? reżyser i aforysta).
Zebrał: erg




Takiego sympatycznego bałwana ? narciarza ulepiono w Nowym Targu, pod wyciągiem narciarskim, przy szlaku prowadzącym na Turbacz w lutym 2009 roku



Samochód ze śniegu stanął w Milanówku ? fot. Mat (zdjęcie przysłane na Alert24)


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (810) z dnia 18 Stycznia 2013r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »