Aster w mistrzostwach świata

W ostatnim czasie tancerze Klubu Sportowego Aster dwukrotnie uczestniczyli w mistrzostwach świata. Pierwsze, organizowane przez Związek Nowoczesnego Tańca Sportowego odbyły się 20–23 maja w Łodzi, natomiast drugie, które zorganizował Polski Związek Tańca Sportowego miały miejsce 27–30 maja w Nagykanizsa na Węgrzech

Chwila dla fotoreportera

W tym roku klub zdecydował się wystartować na mistrzostwach Polski i pozyskać nominacje do mistrzostw świata w dwóch federacjach. – W PZTS startujemy od lat, natomiast ZNTS organizował mistrzostwa w Polsce, a jak wiadomo wielu naszych tancerzy ma szansę otrzymania nominacji, jednak nie wszystkich stać na wyjazdy zagraniczne – wyjaśnia Beata Będerz. – Dlatego nasz klub na Węgrzech reprezentowało 14 tancerzy, a w Polsce ponad 100. Jak się okazało, w obu mistrzostwach uplasowaliśmy się na wysokich miejscach. Z ogromną satysfakcją usłyszeliśmy od sędziów jak i instruktorów innych klubów, że Aster jeszcze nigdy nie reprezentował tak wysokiego poziomu pod względem techniki tanecznej jak i prezentowanych choreografii.
Mistrzostwa świata w Łodzi były spełnieniem marzeń, albowiem po raz pierwszy w historii Astra we wszystkich prezentacjach (było ich ok. 40) tancerze klubu zajęli miejsca na podium. Ogromnym sukcesem może poszczycić się formacja youth, która zajęła 1. miejsce w kategorii folk. Kolejna formacja youth tańczyła w kategorii street dance i zajęła 2. miejsce. Podobny sukces odniosła formacja juniorek, które wytańczyły dwa 2. miejsca w kategoriach disco dance i modern. Kolejny wielki sukces odniosła też miniformacja disco dance juniorów, która na 10 startujących zespołów zajęła 3. miejsce. Wiele tytułów mistrzowskich i wicemistrzowskich wywalczyły nasze duety: Kinga Świąder – Marcel Radziewicz (hip hop youth), Paulina Taraśkiewicza – Marcel Radziewicz (funky youth), Aleksandra Lachowska – Bartłomiej Dębiec (disco freestyle junior), Aleksandra Lachowska – Katarzyna Ogłuszka (jazz competitor).
Z mistrzostw na Węgrzech jako mistrzowie świata wrócili członkowie mini formacji funky. Mistrzami zostali Bartłomiej Dębiec i Aleksandra Lachowska – dance show duo junior, którzy wywalczyli także wicemistrzostwo w kategorii disco dance duo couples junior. Marcel Radziewicz i Aleksandra Wijata to wicemistrzowie disco dance duo couples youth, Marcel Radziewicz i Paulina Taraśkiewicz – micemistrzowie funky duo couples youth a Marcel Radziewicz i Kinga Świąder – drudzy wicemistrzowie hip hop duo couples youth. Marcel Radziewicz został również drugim wicemistrzem funky youth.
Ponadto Katarzyna Ogłuszka i Aleksandra Lachowska wytańczyły 5. miejsce w kategorii disco dance duo adults (20 startujących) oraz 5. lokatę w kategorii dance show duo adults.
– Zawody na Węgrzech były dla nas znacznie trudniejsze niż mistrzostwa w Łodzi. Pojechaliśmy w znacznie mniejszych składach a i rywalizacja była dużo większa. W niektórych kategoriach było blisko 40 startujących. Pomimo tego nasi tancerze wywalczyli jedenaście miejsc na podium – podsumowała Beata Będerz. – Udział tancerzy z Opoczna w mistrzostwach świata od lat wspiera Urząd Miasta i burmistrz Jan Wieruszewski za co gorąco dziękujemy.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (674) z dnia 11 Czerwca 2010r.