tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Akcja "Karp 2012"

 
W dniach 19?23 grudnia odbędzie się akcja "Karp 2012", prowadzona przez posterunek Państwowej Straży Rybackiej w Piotrkowie Trybunalskim

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia strażnicy PSR, przy współpracy z policją, będą przeprowadzać wzmożone kontrole targowisk, bazarów, sklepów oraz wszelkich punktów wprowadzania ryb do obrotu. Ponadto przy kontroli będą sprawdzać legalność posiadania narzędzi rybackich oraz urządzeń połowowych u osób wprowadzających te narzędzia do obrotu.
Celem akcji jest kontrola dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób fizycznych lub prawnych przetwarzających lub wprowadzających ryby do obrotu. Osoba, która sprzedaje ryby, najczęściej karpie, musi posiadać dokument stwierdzający pochodzenie ryb, czyli fakturę, paragon lub jakikolwiek dokument z pieczątką, aby strażnik PSR mógł stwierdzić skąd dane ryby pochodzą: czy z obrębu, czy ze stawu hodowlanego czy też może się zdarzyć sytuacja, że ryby pochodzą z prywatnego stawu, a osoba handlująca jest rolnikiem. Wtedy sprawdza się odpowiednie zaświadczenie z gminy. Za brak wymaganych dokumentów grożą wysokie kary, do wyjaśnienia może być zabezpieczony cały towar.
Strażnicy PSR eliminują także osoby handlujące rybami pochodzącymi z amatorskiego połowu ryb. Ryby złowione przez wędkarzy należy zostawić dla siebie, nie wolno ich sprzedawać. Za handel takimi rybami grozi kara grzywny do 500 złotych.
Ponadto strażnicy PSR będą kontrolować czy wprowadzane są ryby wymiarowe np. szczupaki, sumy, sandacze oraz czy takie ryby nie są w okresie ochronnym.
Służby porządkowe, takie jak PSR, nie mogą odmawiać wszczęcia postępowania w przypadku interwencji w sprawie niehumanitarnego traktowania ryb podczas sprzedaży, szczególnie teraz, gdy ryb na rynku konsumenckim pojawia się najwięcej. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt rozszerzyła rygory prawne również na postępowanie z wszystkimi kręgowcami, a więc także rybami. Regulacje dotyczą sprzedaży ryb, które mają trafić na świąteczne stoły konsumentów. Zgodnie z ustawą, zabrania znęcania się nad karpiami. Z tego powodu żywy karp nie może być zapakowany np. w torebkę foliową, w której się udusi.
Sprzedawcy mogą uśmiercić karpia w miejscu wydzielonym, np. za parawanem, przenośną ścianką, w oddzielnym pomieszczeniu lub innym elementem konstrukcji sklepu lub stoiska, tak aby uśmiercanie ryb nie odbywało się przy udziale dzieci lub w ich obecności. Jest to bezwzględny zakaz, za jego złamanie grozi kara grzywny nawet do 500 złotych.
W punkcie sprzedaży powinien znajdować się pojemnik na produkty uboczne, pochodzące z patroszenia ryb, jeżeli taka usługa jest świadczona. Na pojemniku powinien znajdować się napis "Nie do spożycia przez ludzi".
Karpie muszą być przetrzymywane w basenach o odpowiedniej wielkości, które mają zapobiec śnięciu ryb. Kupiec musi odebrać rybę w wiaderku, jeśli chce ją mieć żywą, lub w innym pojemniku. Samego uśmiercenia może dokonać osoba pełnoletnia.
Zdarza się, że osoby handlujące na targowiskach i bazarach swoim towarem, chcą przy okazji, "po cichu" sprzedać różne narzędzia połowowe typu drygawice, wontony, żaki itp., a nie posiadają zarejestrowanej działalności gospodarczej w zakresie produkcji czy też obrotu tymi narzędziami.
Strażnicy PSR posiadają uprawnienia Straży Leśnej i mogą kontrolować legalność posiadania i wprowadzania drzewek choinkowych. Zwalczane będzie szkodnictwo leśne ze szczególnym naciskiem na osoby, które będą dokonywać nielegalnego pozyskiwania z lasów choinek.
młodszy strażnik Bartosz Nowak


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (804) z dnia 7 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »