tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Za nami długi weekend i akcja ?Znicz?. Po raz kolejny można było się przekonać, że do wypadków najczęściej dochodzi, gdy na drogach są dobre warunki.
Wśród Polaków nadal panuje przekonanie, że o wypadek łatwiej, gdy na drodze panują złe warunki atmosferyczne. Przeczą temu statystyki policyjne. W 2010 r., podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej wypadków wydarzyło się przy dobrej pogodzie ? doszło wówczas do 23.452 wypadków, w których zginęło 2394 osób (61,3 proc. uczestników wypdków).
W czasie trwania tegorocznej akcji ?Znicz?, tj. od 28 października do końca 1 listopada, w Polsce doszło do 464 wypadków, w których śmierć poniosło 51 osób, a 592 zostały ranne. W tym czasie funkcjonariusze policji zatrzymali 2128 nietrzeźwych kierujących. Najbezpieczniejszym dniem był 1 listopada. Tego dnia doszło do 77 wypadków, zginęły 4 osoby, a 113 zostało rannych.
Na tym tle opoczyńska statystyka wypada wręcz doskonale. Na naszych drogach w ten weekend doszło tylko do jednego wypadku, jedna osoba została ranna. Policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. Doszło do ośmiu kolizji.
Mimo wszystko nie ma się z czego cieszyć ? dotarła do nas informacja o śmierci 12?letniej dziewczynki, ofiary wypadku z 19 października. Dwoma pijanymi pieszymi, poruszającymi się po drodze krajowej po zmierzchu, na szczęście zaopiekowała się policja i nie zwiększyli policyjnych statystyk ofiar.
Listopadowa pogoda z pewnością nie należy do ulubionych. Dzień jest krótki, bardzo często zamglony lub deszczowy. Jest szaro i ponuro. W takich warunkach kierowcom trudno jest dostrzec pieszego czy rowerzystę, gdy ten jest odziany w szarą lub ciemną kurtkę i nie ma żadnego oświetlenia czy odblasku. Według Komendy Głównej Policji, niechronieni uczestkicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści, stanowili aż 38 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce. W 2010 r. odnotowano 11.286 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 1245 osób. W tym samym czasie doszło do 3918 wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęło 280 osób.
Policjanci wciąż apelują do niechronionych uczestników ruchu, by zadbali o własne bezpieczeństwo. Wystarczy, by zamiast burej kurtki nałożyli na siebie coś kolorowego, najlepiej z wszytymi już fabrycznie pasami odblaskowymi. A gdy ich nie ma ? korzystanie z kamizelek odblaskowych. Taka kamizelka jest widoczna z daleka przy dobrej, słonecznej pogodzie jak i we mgle czy deszczu, a także po zmierzchu. Więc nie ma się czego wstydzić: nakładajmy kamizelki, gdy musimy iść drogą, przy której nie ma chodnika!
Jeśli jednak nie mamy ochoty na noszenie kamizelki, należy mieć przy sobie jakieś źródło światła, którym będziemy sygnalizować swoją obecność na drodze nadjeżdżającym pojazdom. Mała latarka czy nawet wyświetlacz telefonu komórkowego wystarczą, by kierowca zauważył niechronionego uczestnika ruchu drogowego odpowiednio wcześnie.
Policja nie ogranicza swych działań tylko do apeli. Co roku, wspólnie z WORD, rozdaje wśród pieszych i rowerzystów kamizelki, komplety oświetlenia rowerowego, latarki i inne odblaskowe elementy. Niestety, nie potrafię wyjaśnić, dlaczego część obdarowanych nie montuje oświetlenia do rowerów. Wolą to trzymać w domu, w szufladzie? Po co?
W najbliższy poniedziałek, 7 listopada, opoczyńscy policjanci przeprowadzą kolejną akcję ?Niechronieni?. O jej wynikach poinformujemy Państwa za tydzień.
Kierowcom zaś przypominamy, że dopóki jest jeszcze stosunkowo ciepło, na drogach wciąż mogą natknąć się na pieszych i rowerzystów, wracających ze szkół czy pracy po zmierzchu. Nie wszyscy będą trzeźwi. Nie wszyscy będą widoczni. Nie wszyscy też będą poruszać się zgodnie z przepisami. Gdy dojdzie do wypadku to sumienie kierowcy będzie się musiało z tym zmagać. Najgorzej, że Polacy żyją w iluzji i uważają się za doskonałych kierowców. Aż 95 proc. ankietowanych przez OBOP uznało, że należy do grona dobrych kierowców, wątpliwości miał zaledwie co dwudziesty badany. Najbardziej pewni swych umiejętności byli najmłodsi, 18?, 20?latkowie, głównie mężczyźni. A tymczasem to właśnie oni powodują najwięcej wypadków drogowych (w 2010 r. aż 77,1 proc. ogółu). W grupie wiekowej 18?24 lata wypadki samochodowe są najczęstszą przyczyną zgonów. W ubiegłym roku najmłodsi kierowcy spowodowali 7168 wypadków, w których zginęły 724 osoby. Główna przyczyna to brak umiejętności i brawura.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (747) z dnia 4 Listopada 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »